Co se právě děje

Žít hazard aneb jak Greenpeace loví velryby

Do Brna přichází hazard a je pro mě velkým překvapením, že ho do našeho města vrací uskupení Žít Brno v čele s Matějem Hollanem. Ano, hájí se tím, že takzvané „živé“ hry mají být méně škodlivé, než herny s automaty. Nicméně mně to připomíná situaci, ve které by šéf Greenpeace veřejně podporoval lov velryb pomocí oštěpů, ale zakazoval harpuny.

Hollan se totiž ještě před pár lety stylizoval do role bojovníka proti hazardu a nyní jeho Žít Brno podpořilo novou vyhlášku, která vrací hazard a živé do hry do kasin, a to na ulici Benešovu a nově na ulici Husovu. Navíc iniciativa návratu hazardu do města nedávno vzešla z radnice MČ Brno-střed, opět ovládané kdysi „protihazardním“ hnutím Žít Brno. To, že vyhláška nebyla s dostatečným předstihem prodiskutována, může také vzbuzovat podezření, že je upravená na něčí objednávku.

Brno i kvůli hlasům Matěje Hollana a jeho kolegů ztrácí pověst města s nulovou tolerancí, kterou se nám v minulých letech podařilo nastolit. Zapomíná se totiž na to, že přes velká slova tehdejších aktivistů a dnešních politiků, to byla právě ČSSD, která vyhlášku zakazující hazard v roce 2014 prosadila. Brnu se jej tehdy podařilo vymýtit, což nám záviděla ostatní města.

Samotná diskuze před hlasováním o znovupovolení hazardu v Brně připomínala absurdní divadlo. Bojovník Hollan tvrdil, jak mu hazard v kasinech nevadí, jeho souputník a uvolněný člen zastupitelstva zodpovědný za sociální politiku města Martin Freund zdůraznil, jak mu jde o prospěch občanů. Zřejmě si myslí, že si v kasinech mohou lidé nějakou tu korunu jen přivydělat. 

Je ale zřejmé, že tento krok bude mít své dopady v příštích letech, kdy se zcela jistě ozvou další kasina či podobné podniky, které budou chtít v Brně povolit živé hry. A nyní mají argument pro to, aby uspěly. Diskuse o tom, zda jsou živé hry méně či více škodlivější, považuji v této chvíli za bezpředmětné, protože jakékoliv zlo se vždy v prvopočátku tváří jako neškodné.