Co se právě děje

Zdanění dotace na šalinkarty aneb Sliby chyby

Aktuální sdělení finančního úřadu, že Brňané, kteří si zakoupili elektronickou roční šalinkartu, budou muset dotaci města zdanit, vrhá na vedení města opět stín amatérismu a neprofesionality.

Radním se podařilo vyvolat paniku mezi daňovými poplatníky, protože podcenili přípravu projektu a informovanost občanů. Doznání náměstka primátora Martina Andera, že daňová otázka je nenapadla, je velmi groteskní, zvláště když se dotace připravovala na základě právní analýzy renomované advokátní kanceláře.

Byla to Strana zelených, která do kampaně v roce 2014 vytáhla s heslem, že zlevní šalinkartu o padesát procent. Lidé nakonec museli vzít za vděk slevou třicetiprocentní. Nicméně nyní to vypadá, že nezůstane ani u těch třiceti procent, protože podle finančního úřadu se „dotace“ města ve výši současných 1425 korun zmenší na úkor držitele šalinkarty o několik stovek a občan tedy nebude ani na těch kulaťoučkých třiceti procentech slevy.

Doufejme, že to je jediné opomenutí v tomto bohulibém radničním experimentu a že alespoň na další rok město dotaci dorovná takovým způsobem, aby po zdanění v průměru sleva na šalinkartě dělala skutečně třicet procent.