Co se právě děje

Vina brněnské ČSSD

Sledováním sdělovacích prostředků snadno nabudete dojmu, že největším trablem Brna je sociální demokracie a pokud se ji podaří eliminovat, všechny problémy města se pak snadno vyřeší.

Přestože jsme na vítěze voleb ztratili jen dva mandáty, přestože ZMB bude roztříštěno na 8 politických subjektů bez lídra s výrazným počtem mandátů, převládá ve slyšitelné části veřejnosti radost a revoluční nadšení. Možná je to právem, protože vina brněnské ČSSD je zřejmá:

Jsme standardní politická strana

Považovat se za politickou stranu a mít historii se dnes nenosí. Společnost všechny své trable svalila na politické strany a napjatě čeká na zásah mesiášů z nových hnutí. Až začnou tyto uskupení dělat skutečnou politiku, jsou ztraceny.

Máme Romana Onderku

Roman Onderka dal funkci primátora takřka pohádkovou vážnost a respekt. Ta hra na pohádkovou postavu ho bavila a bavila i spoustu Brňanů. Mnozí jí i věřili tak, jako věří v nadpřirozené schopnosti předsedy vlády či prezidenta. Vedle této hravosti se Romanu Onderkovi nedá upřít autorita mezi zastupiteli i úředníky, přirozená osobnost vůdce, obrovský talent pro politiku, zkušenost a láska k Brnu. Roman Onderka je výrazná osobnost, z mocenského hlediska je hrozbou pro ostatní politické subjekty, urputná snaha o jeho politickou popravu je velice pragmatická. Je však nedůstojné, když se tato exekuce halí do líbivých slůvek o konci starých pořádků, protože Roman Onderka není škůdcem města, ale je vážný politický konkurent.

Kandidátka bez nových tváří

Nepředložili jsme voličům noname kandidátku. Brněnská sociální demokracie je od roku 2002 vnitřně stabilní stranou, což není v Brně úplnou samozřejmostí. Ke generační výměně v ní došlo o několik roků dříve než u ostatních stran a disponuje relativně mladými politiky, kteří přitom mají velké zkušenosti z komunální politiky. Se zkušenostmi se člověk nerodí, zkušenosti se neučí na vysoké škole, trvá roky, než je člověk získá. Přesto jsou na naší kandidátce nové tváře. ČSSD měla 19 zastupitelů, v první dvacítce současné kandidátky je 7 lidí, kteří dosud v ZMB nebyli, ale prošli si komunální politikou na městských částech. Posílat do zastupitelstva města s jedenáctimiliardovým rozpočtem zkušené lidi mi přijde odpovědné, i když to není trendy. Logicky se tak chovají i ostatní politické strany, chovalo by se tak i ANO, pokud by mělo nějakou historii.

Problémy Brna jsme řešili hlasováním v zastupitelstvu

Podlehli jsme pocitu, že v zastupitelské demokracii se komunální politika dělá výlučně na radnici a v zastupitelstvu, nikoliv po klubech, kavárnách a na sociálních sítích. Budiž nám to poučením, doba se mění, musíme na to zareagovat. Vysoce odborná témata jako je územní plán, dopravní infrastruktura či rozpočet města se na ulici řeší těžko, přesto se s tím bude muset nové vedení města vypořádat.

Jistě bych našel i více provinění ČSSD, ale nebudu brát práci povolanějším, kteří na kritice a negaci postavili svůj volební program.

Oliver Pospíšil