Co se právě děje

On-line rozhovor v Rovnosti

Tento týden jsem odpovídal on-line čtenářům Brněnského deníku Rovnost. Zajímala je například plánovaná výstavba domů s pečovatelskou službou, ale i věčný problém s prostorem před brněnským vlakovým nádražím. Zde najdete redakčně upravený přepis celého rozhovoru:

Chtěl bych se Vás jako náměstka mj. pro bytovou problematiku zeptat, jestli město plánuje stavbu nějakých nových domů pro seniory?

Výstavba domů s pečovatelskou službou, tedy domů s byty zvláštního určení pro bydlení seniorů, je jednou z hlavních priorit bytové politiky města Brna. Momentálně je ve výstavbě DPS na Křídlovické, vybírá se zhotovitel na DPS Mlýnská, v projektové přípravě je velký objekt na Vojtově ulici, kde bude dokonce knihovna a kulturní středisko, což bude pro seniory velmi pohodlné. Začíná se projektová příprava tří DPS v Holáskách.

Proč je restaurace Muzejka tak dlouho zavřená?

Uzavření Muzejky způsobil odchod nájemce z důvodu neplacení nájemného. Kvůli obstrukcím na jeho straně se dlouho nedařilo prostory převzít. Po odborném posouzení využitelnosti Muzejky byla zpracována projektová dokumentace na úpravu prostor tak, aby byly pro nového nájemce efektivnější a nedošlo k dalšímu krachu podnikatelského záměru. Podmínky nabídkového řízení jsou momentálně v přípravě a během podzimu budou prostory nově nabídnuty k pronájmu.

Dobrý den, všichni jsme mysleli, že budete nový primátor vy. Proč strana opět cílí na Onderku? Co se stalo? A je vám to líto?

Čekal jsem, že taková otázka padne:-) Roman Onderka zhruba v polovině volebního období zvažoval, že by v komunálních volbách znovu nekandidoval. Velice si vážím jeho tehdejšího vyjádření podpory mé osobě. Nakonec se rozhodl, že bude obhajovat post primátora. Jeho rozhodnutí jsem plně respektoval a chápal. Jsem přesvědčen, že je dobrý primátor a měl tedy plné právo znovu se v primárkách ucházet o první pozici. Nominace na lídra kandidátky ČSSD bych si velice vážil, ale líto mi to není. Mám na kandidátce hned druhou pozici a rád bych obhájil svůj post majetkového náměstka, vidím před sebou ještě spoustu práce v tomto rezortu.

Už dlouho sleduji, že když je konečně řešení nějakého problému na spadnutí, vloží se do toho aktivisté a všechno jede zas od začátku. Nešlo by tyto eko/hypstro/femino/socio/multikulti lidičky nějak eliminovat?

Velice si považuji toho, v jak svobodné zemi žijeme. S tím ovšem souvisí to, že různě organizované skupiny mohou do určité míry vstupovat do procesů veřejné správy a dokonce je zcela účelově paralyzovat, což může společnost přijít hodně draho. Jsem zastánce rovnováhy v přírodě, životě i vztazích, nedochází-li k extremismu, tak jsem v klidu. Chybí nám zatím mechanismy, kterými bychom zabránili právě tomu škodlivému extremismu. Ale je to i na nás všech, abychom se třeba nenechali poplašit zprávami o kácení alejí na tř. Kpt. Jaroše a podobnými nesmysly, které se šířily před projednáváním Aktualizace ÚPmB.

Dokážete si představit spolupráci s hnutím Žít Brno? Myslíte si vůbec, že přicházejí s něčím, co Brno potřebuje?

Mám bohatou fantazii, ale v tomto případě jí vůbec nebudu popouštět uzdu. Žít Brno je protestní uskupení, které postavilo svůj program do značné míry právě na vymezení se proti Romanu Onderkovi, což je celkem pohodlné, účinné, ale i laciné. Není třeba spekulovat o spolupráci s někým, kdo o ni nestojí.

Četl jste někdy něco od Charlese Dickense? Třeba Olivera Twista? ;-)

Olivera Twista znám v knižní podobě, jako film od Romana Polanského, mám na DVD skvělý britský muzikál Oliver!, na jehož verzi v Městském divadle s láskou vzpomínám.

Co říkáte na předvolební debatu v ČT?

Předvolební debata na ČT24 mi přišla nešťastná ohledně volby témat. Nicméně obrázek si o jednotlivých lídrech mohli voliči udělat dobrý.

Islámská nadace v Brně plánuje už roky postavit ve městě další mešitu. Co můžou občané dělat proti tomu? A co si o tom myslíte vy?

Daleko větší problém než další mešita v Brně je obecně islámský radikalismus. Pokud se setkávají normální věřící, je jedno, zda to bude v jejich vlastním objektu - mešitě, nebo v nějakých pronajatých prostorách. Pokud si někdo v Brně koupí stavební pozemek a v souladu s územním plánem tam bude chtít postavit mešitu, potom v duchu Járy Cimrmana s tím můžeme nesouhlasit, můžeme proti tomu dokonce protestovat, ale to je tak asi všechno, co proti tomu můžeme dělat. Podstatné je, co se může dít uvnitř takových modliteben, a to není téma pro komunál, to je záležitost služeb zajišťujících vnitřní bezpečnost státu, ty nás musí ochránit před fanatismem, ať je islámský nebo třeba křesťanský.

V Brně máte i mezi opozičními politiky velmi dobré renomé, jako nekonfliktní a velmi komunikativní člověk. Opravdu Vás nikdy nikdo nedokáže "rozházet"?

Čas od času mě něco rozhodí, ale snažím se tomu alespoň v práci vyhnout. Naposledy mě rozhodil v předvolební debatě na ČT24 host televize Osamu Okamura.

Jak se vám v Brně daří realizovat projekty přestavby bydlení v tzv. problémových čtvrtích? Někde jsou to zcela vyhozené peníze, jak to funguje u vás?

V Brně jsme šli do velkého projektu kofinancovaného z fondů EU. Investice do problémových zón, pro účely tohoto projektu vymezeno ulicemi Cejl, Bratislavská a Francouzská, je vždy vnímána se značnými pochybnostmi a vyvolává kontroverzi u politiků i veřejnosti. Já ten brněnský projekt nevnímám jako akt pozitivní diskriminace. Do tzv. Bronxu se dávalo jen minimum investičních prostředků s tichým dovětkem, že se to stejně všechno zničí a rozkrade. Jenže v té lokalitě v naprosté většině (byť těžko viditelné) žijí obyčejní slušní lidé, kteří doplácí na problematické sousedy. Ti lidé se odtam dokonce ani nemají šanci přestěhovat, protože si s nimi nikdo byt nevymění. Všechny investice z projektu se snažíme ochránit, kamerovým systémem, důslednější ostrahou a v případě bytových domů návratem ke starému dobrému domovníkovi. Spolu s kamerovým systémem to celkem funguje.

Pane náměstku, jak byste řešil neúnosnou situaci kolem hlavního vlakového nádraží? Mám na mysli problémy s bezdomovci, kapsáři a špínou. To vše dělá městu ostudu daleko za hranicemi. Děkuji za odpověď.

Přednádražní prostor je velký brněnský problém. Jsem hrozně rád, že se podařila vyřešit alespoň kauza s Nádražní 2a, kde bylo ono vyhořelé kasino. Některé věci se dají řešit jen postupně. Dozrál čas na větší investici do okolí nádraží, se stavem podchodu se také těžko smiřuji. Pokud se zlepší stav prostranství kolem nádraží a v podchodu, pro mnoho živlů to nebude tak zajímavé prostředí jak doposud. Přesto budou muset veřejnému pořádku věnovat větší pozornost obě policie. Městské vyhlášky jsou k dispozici, je třeba je prosazovat.