Co se právě děje

Rekonstrukcí Bratislavské 60 o dům blíže k dobré adrese

Ve čtvrtek 10. července město oficiálně dokončilo opravu už osmého bytového domu v takzvané vyloučené lokalitě. Pokračuje se tak v proměně území v okolí Bratislavské a Francouzské ulice, mnohými označovaném jako brněnský Bronx. Věřím, že toto pojmenování jednou bude minulostí.

Zatím poslední zrekonstruovaný dům stojí na adrese Bratislavská 60 v městské části Brno-střed. Díky nástavbě v něm vznikly tři nové byty, celkově jich nájemníci využijí dvanáct. Na dodržování pořádku v domě bude tak jako v dalších městem nedávno zrekonstruovaných domech v této lokalitě dohlížet domovník, kterému pomůže kamerový systém. Ten monitoruje společné prostory domu i prostranství před ním.

Tento způsob ochrany městského majetku se i přes někdejší nedůvěru několika kritiků osvědčil. Na dvorech opravených domů už se nevrší odpadky, jsou čisté, uklizené a poskytují nájemníkům příjemný prostor k relaxaci.

Brno je v tomto směru příkladem pro další města. Už několik jich magistrát požádalo o rady a podklady ke zřízení domovnických bytů v obecních domech.

Za opravami těchto domů stojí projekt Integrovaného plánu rozvoje města Brna v problémové obytné zóně města z roku 2008. Na ten se podařilo získat peníze z Evropské unie. Projekt není zaměřený pouze na rekonstrukce domů, ale především na celkové zkultivování území zahrnující části ulic Bratislavské, Cejlu, Francouzské, Körnerovy, Přadlácké a Staré a celé ulice Hvězdovou, Spolkovou a Soudní. Město tak v současnosti upravuje i park Hvězdička, ve kterém vznikne nové dětské hřiště, nebo nízkoprahový klub pro mládež.

V tomto z hlediska polohy atraktivním území sousedícím s centrem Brna je celkem 155 domů bytových domů, z nichž více než třetina patří městu. Tím, že Brno zahájilo ve větší míře opravy svého majetku v této oblasti, se probouzejí i další majitelé tamních nemovitostí. Čtvrť tak postupně mění svoji tvář k lepšímu.

Časově je Integrovaný plán rozvoje města Brna v problémové obytné zóně města rozvržen do pěti let. Zbývá opravit ještě tři domy, práce na tom posledním by měly skončit příští rok.

Do dneška se díky projektu podařilo opravit fasády a vyměnit okna u šestnácti domů, dalších osm bylo kompletně zregenerováno a vznikly v nich i nové byty. Díky nástavbám nebo vestavbám jich město získá více než šedesát.

Pro generální opravy město vybralo ty nejzanedbanější domy. Mnohé už byly vybydlené, nájemníkům těch ostatních bylo nabídnuto náhradní bydlení s možností návratu do opraveného bytu. Ty nové a neobsazené poslouží z části jako takzvané sociální byty a z části jsou nabízeny čekatelům na obecní byt zapsaných v seznamech příslušných městských částí.

Odhadové náklady na úpravy lokality přesahují půl miliardy korun, dotace z Evropské unie dosahuje zhruba třetiny této částky.

Zatím opravené domy:

  • Spolková 3 - 21 bytů, z nich 5 nových v půdní vestavbě
  • Francouzská 44 - 12 bytů, z nich 8 nových
  • Francouzská 68 - 18 bytů, z toho 2 bezbariérové
  • Francouzská 64 -12 bytů, z nich 8 nových
  • Bratislavská 62 – 25 bytů, z nich 5 nových
  • Přadlácká 9 – 17 bytů, z nich 5 nových
  • Francouzská 20 - 39 bytů, z nich 5 nových
  • Bratislavská 60 – 12 bytů, z nich 4 nové