Co se právě děje

Proč jsem hlasoval pro Aktualizaci

Odpověď na prostý dotaz občana

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o vysvětlení, proč jste dnes hlasoval/a pro aktualizaci územního plánu města Brna a to i přes tisíce výhrad ze strany občanů a voličů?

 Je mi z toho velmi smutno a věřím, že najdete alespoň odvahu odpovědět a dát dohromady nějaké smysluplné argumenty, protože dnes z vaší stany nezazněly žádné.

 

S pozdravem, Pavel Vrba.

 

Pane Vrbo,

odpověď je pro mě jednodušší než si myslíte a nepotřebuji si k tomu dodávat žádné odvahy. ÚPmB byl schválen v roce 1994, jakákoliv jeho změna je dlouhý a často bolestný proces. Pokud by byla jakási naděje, že bude moci město Brno konečně projít peklem projednání nového územního plánu, jistě bychom nemrhali energií a prostředky na Aktualizaci, protože Brno potřebuje nutně aktuální (tedy nový) územní plán a ne „představu jak se bude svět vyvíjet“ poplatnou poznáním 90. let minulého století. V naší zemi roste vliv aktivizmu na úkor veřejné správy, proto nelze očekávat brzké schválení Zásad územního rozvoje JMK, dokumentu nutného k projednání nového ÚP Brna. Velký otazník visí i nad schválením samotného ÚP, jestliže u Aktualizace byla rozpoutána taková hysterie. Jediné východisko z nouze tedy vidím ve Vámi kritizované Aktualizaci ÚPmB. Jedná se o rozsáhlý soubor změn týkajících se celého Brna, nelze ho nachystat tak, aby vyhovoval úplně všem, zvláště má-li ctít možnost rozvoje města. S novým územním plánem to bude dokonce ještě horší, a pokud v době přijímání nového územního plánu nebude mít Brno koalici, která bude mít odvahu postavit se křičící menšině, nepovede se Brnu příliš dobře.

Jsem přesvědčený o tom, že Aktualizace ÚPmB je potřebná, správná a Brnu prospěšná. Nejvíce připomínek vznesly občanské iniciativy a lidé, kteří strašení iniciativ podlehli. Ve skutečnosti to není spor nad „věcnými připomínkami“ iniciativ, jedná se o názorový střet nad budoucností města. Jsem si jistý, že většina Brňanů si přeje žít ve městě, které se rozvíjí a poskytuje optimální podmínky pro život v metropoli. Brno není vesnice, skanzen ani národní park.  Píši to s vědomím toho, že všechny ty hrozby o kácení alejí na tř. kpt. Jaroše či u Červeného kostela, výstavbě parkovišť v parcích a supermarketů v lesích jsou účelové nesmysly, vymyšlené pro to, aby byla radikalizovaná veřejnost. Nic takového v Aktualizaci není a nic takového se dít nebude.  

 

S pozdravem

 

Oliver Pospíšil