Co se právě děje

6. 11.
2017

Odvrácená strana projektu Rapid Re-Housing

“Žádáme řešení problémů způsobených nepřizpůsobivými sousedy.” Touto větou je nadepsaná petice 69 nájemců domů Jabloňová 22, 24 a 26, kteří by Rapid Re-Housingu cenu za nejlepší projekt pravděpodobně neudělili. Kvalita jejich vlastního bydlení se od začátku tohoto sociálního experimentu diametrálně zhoršila a Jabloňová rozhodně není žádnou výjimkou. K petici se přidávají i autoři několika desítek stížností z dalších lokalit, situaci v domě na Václavské 1 pak lze rovnou nazvat kritickou.

6. 10.
2017

Umění a lešení, kultura a byznys

V úterý 3. října jsme v rámci zastupitelstva poměrně bouřlivě diskutovali o letní akci pořádané spolkem Meeting Brno a TIC Brno. Její součástí byla i instalace lešení uprostřed parku na Moravském náměstí a přehlídka aut jednoho brněnského autobazaru. Ten si je v rámci jakéhosi partnerství mohl vystavit na náměstí Svobody nebo právě na Moraváku.

6. 9.
2017

Ulice lidem? Někdy příště…

Měl to být majstrštyk Matěje Hollana jako náměstka dopravy. Rezidentní parkování, které mimochodem za jiných podmínek připravovalo už minulé vedení města, mělo vyhnat auta z centra Brna a zajistit parkovací místa rezidentům. Ale poněkud se to celé zkomplikovalo.

29. 5.
2017

Festival Meeting Brno a Německý dům

Festival Meeting Brno se pomalu chýlí ke konci. Vznikl jako pokračování Roku smíření, kontroverzně vnímaného počinu, který k 70. výročí konce 2. světové války v roce 2015 uspořádalo nové vedení města Brna. V roce 2016 se organizátoři navazujícího prvního ročníku festivalu podle svých slov zaměřili na migraci, na ztrátu a nalézání domova. Letošní Meeting Brno s heslem „jednota v rozmanitosti“ měl klást důraz na jednotu Evropy, ohroženou populismem a společenskou radikalizací.

18. 5.
2017

Žít hazard aneb jak Greenpeace loví velryby

Do Brna přichází hazard a je pro mě velkým překvapením, že ho do našeho města vrací uskupení Žít Brno v čele s Matějem Hollanem. Ano, hájí se tím, že takzvané „živé“ hry mají být méně škodlivé, než herny s automaty. Nicméně mně to připomíná situaci, ve které by šéf Greenpeace veřejně podporoval lov velryb pomocí oštěpů, ale zakazoval harpuny.

26. 4.
2017

Zdanění dotace na šalinkarty aneb Sliby chyby

Aktuální sdělení finančního úřadu, že Brňané, kteří si zakoupili elektronickou roční šalinkartu, budou muset dotaci města zdanit, vrhá na vedení města opět stín amatérismu a neprofesionality.

9. 3.
2017

Plán mobility zklamal

Plán mobility na veřejném projednání zklamal snad všechny uživatele dopravy ve městě. Diskuse nad návrhovou částí Plánu mobility ukázala disharmonii celého konceptu, se kterým nemohou být spokojení jak zastánci automobilové dopravy, tak ani lidé toužící po cyklistické a pěší dopravě ve městě.

19. 2.
2017

MHD zdarma nepomůže? Šíp v populistově srdci

Jak proekologické strany na radnici (ne)bojují se smogem

14. 2.
2017

Bitva s operátory – sebeprezentace nebo pošetilost?

Když radnice Brno-střed vyhlásila tendr na mobilního operátora pro občany městské části, pobaveně jsem sledoval, kam až může zajít ambicióznost a touha po sebeprezentaci některých komunálních politiků.

30. 1.
2017

Příběh atletické haly aneb potřebujeme další Jaltu?

Jedním ze zatím nesplněných cílů současného vedení města je vznik nové atletické haly v blízkosti bohunického kampusu. Chybí však asi to nejdůležitější – pozemky, na kterých by měla hala stát. Brno je chce vyměnit za jiný svůj majetek. Zbytečně ale tahá za kratší provaz.

3. 1.
2017

Rok 2016 nám ukázal záda

Rok 2016 je minulostí a my stojíme na prahu nového, s letopočtem zakončeným sedmičkou. Ta je pro mnohé číslem šťastným, mohl by nás tedy čekat rok lepší, než byl ten uplynulý. Nebyl to rok jednoduchý a možná právě proto se mi vryje do paměti více, než roky snadné. Ale pěkně popořadě.

24. 11.
2016

TZ: Zdravý rozum zvítězil. Školky zůstanou samostatné

Zastupitelé Brna-jihu na včerejším mimořádném jednání vyvolaném ČSSD zrušili původní plán na sloučení tamních mateřských škol pod jednu organizaci. Ukázalo se tak, že tento projekt byl nekoncepční, nedotažený a především neopodstatněný.

31. 10.
2016

TZ: Radnice Brna-jihu chce obejít školský zákon

Děti jako rukojmí si plánuje vzít vedení městské části Brno-jih při svém pokusu narušit integritu tamních mateřských školek. Kvůli nekvalitně připravenému, s nikým nekonzultovnanému a narychlo prosazenému projektu se do čela školek mohou dostat lidé, kteří s jejich vedením nemají žádné zkušenosti. Vybírat je totiž bude komise městské části, bez nutné účasti odborníků ze školského odboru a školní inspekce. Koalice se tímto způsobem snaží obejít školský zákon.

4. 10.
2015

Zpráva z Twitteru 4.10.2015 06:45

Desatero "Jak ochránit velké primáty" v brněnské ZOO má strhující závěr. Desáté přikázání stojí za pozornost. http://t.co/0C4rSoNjdj

3. 9.
2015

Brno prý začínají ovládat Zelení a Žít Brno

Jak koaliční strany například přitlačili primátora k podpoře uprchlíků jste se mohli dočíst v rozhovoru zveřejněném 9. srpna 2015 na zpravodajském serveru Parlamentní listy, který uvádím níže.

8. 2.
2015

Koalice neví co s privatizací

Tápání koalice po ukvapeném pozastavení privatizace bytových domů připomíná útrapy polární výpravy Čecha Karla Němce.

5. 2.
2015

Tak nám zastavili privatizaci...

Stanovisko k rozhodnutí nového vedení města Brna pozastavit probíhající privatizaci bytových domů.

3. 2.
2015

Stanovisko klubu zastupitelů za ČSSD k prodeji městských bytových domů

Na žádost náměstkyně primátora Kláry Liptákové jsme rádi vypracovali oficiální stanovisko k pozastavení privatizace.